Шкільні підручники: основні вимоги

Шкільні підручники є основною навчальною книгою в школах. В таких книгах матеріал викладається систематично і при цьому повинен узгоджуватися з навчальною програмою. Навчальні посібники повинні відповідати певним вимогам та віковим особливостям дітей. Вимоги стосуються як організаційних питань, так і поданого матеріалу. Також підручник має йти "в ногу з часом", тобто відповідати сучасним методам організації навчання.

Принципи, якими варто керуватися при створенні підручників:

 - комунікативність. Іншими словами, доступність матеріалу книги для школярів;
 - комплементарність полягає у наявності додаткових (допоміжних) матеріалів для навчання;
 - моделювання необхідних знань про певне явище, подію чи об’єкт, що є предметом вивчення.
 - автономність. Цей принцип полягає у забезпеченні учнів основним джерелом загальної інформації. Тобто шкільний підручник розглядається як самодостатня система.

Основні вимоги до шкільних підручників.

Почнемо з формату підручника. Дуже часто батьки школярів початкової школи скаржаться на надмірне навантаження на спину при носінні підручників. Існують певні норми щодо маси книг. Маса підручника для учнів початкової школи не повинна перевищувати 300 грамів; для 5-6 класів - 400 г; для середніх класів - 500 г та для 10-11 класів не більше 600 г.

Далі потрібно враховувати особливості тексту для навчальної літератури. Текст має бути зрозумілим та доступним для дітей того чи іншого віку, тобто інформація повинна бути викладена з урахуванням психології вікової групи. У реченні не повинно бути більше 16 слів. Шрифтове оформлення і якість друку залежить від загальновизнаних ергономічних вимог шкільної освіти. Важливо подавати інформацію таким чином, щоб основний та додатковий текст виділялися (різний шрифт, розмір) згідно з встановленими нормами. Розмір рядка, відступи, щільність літер - теж визначаються загальноосвітніми нормами. Шрифт має бути чітким, незалежно від фону. Ілюстрації до підручника повинні відповідати змісту матеріалу, містити достовірну інформацію з урахуванням вікових особливостей. Малюнки полегшують сприймання дитини, тому доцільно використовувати наочні та прикладні зображення, графіки, діаграми, карти, схеми тощо. Вони мають бути чіткими та яскравими.

Виклад інформації в підручнику з того чи іншого предмету має бути науковим, достовірним та містити сучасну інформацію (останні дані). Інформація повинна бути систематичною, послідовною, наочною та доступною для сприймання. Підручник має формувати не лише уявлення та загальні знання, але й забезпечувати формування необхідних знань та навичок. Для цього використовують різні вправи, творчі та практичні завдання. Підручник повинен спонукати школярів до формування емоційно-чуттєвого ставлення до того чи іншого явища, події тощо. Тут теж дуже важливо враховувати психічно-вікові особливості дітей.

Термінологія, дати чи явища повинні мати коротке та зрозуміле визначення. Доцільно вказувати іноземне походження терміну та його дослівний переклад. Підручник повинен містити покажчик термінів (дат), алфавітний та тематичний покажчики для зручності пошуку. Не можна обтяжувати навчальні підручники незнайомими поняттями та термінами - необхідне їх доступне роз’яснення для розуміння та формування уявлень про них.

Тексти бувають основними та допоміжними. В основних подається теоретичний матеріал для засвоєння. Вони бувають теоретико-пізнавальні та інструментально-практичні. Додаткові забезпечують подання допоміжної розвивальної інформації. Часто їх виділяють в рубрики "Для допитливих", "Чи знаєш ти", "Цікаво знати" і т. п.

Для кращого та систематизованого засвоєння матеріалів інформацію доцільно поділяти на параграфи та розділи. Також важливим є орієнтовний матеріал - вступ, зміст, певні символи, умовні позначки тощо. Необхідно включати певні відомості з історії наукового пізнання, описи гіпотез, експериментів, спростережень, реальні фото або історії очевидців.

Як бачимо, шкільний підручник - це не просто книга, в якій вміщена певна інформація. Посібники мають свої особливості, які повинні відповідати вимогам сучасної школи. Для ефективного засвоєння того чи іншого матеріалу його слід подавати, враховуючи вікові та психологічні особливості школярів. Діти проводять в школі більшу частину дня, тому варто подбати і про їх здоров’я, тому книги мають бути безпечними та не викликати втому від надмірної інформації.

На сайті нашого інтернет-магазину Ви можете знайти широкий асортимент навчальних підручників, зошитів-практикумів та іншої літератури. У нас великий вибір предметів та авторів для учнів 1-11 класів, а також література для вчителів, пізнавальна, розважальна та технічна література. Купити підручники Ви можете, оформивши замовлення на сайті або звернувшись за контактним номером.